הסיפור של הדס הירו Hadas Story
Hadas Malka story
לוגו מרכז הדס עברית

הסיפור של הדס

לוחמת מג״ב הדס מלכא הי״ד

1994-2017
ד׳ שבט תשנ״ד – כ״ב סיון תשע״ז

לוחמת ומפקדת צוות בסיירת משמר הגבול 5, בעלת צל״ש המפכ״לבת 23 בנופלה, כאשר עמדה על משמר ירושלים.

הדס מלכא נולדה באשדוד, גדלה והתחנכה במועצה האזורית באר טוביה. כילדה הייתה שחיינית מצטיינת, הייתה חניכה, מדריכה, ומדריכה בכירה בתנועת בני המושבים, עסקה בספורט והשתייכה לנבחרת הכדורסל של התיכון האזורי באר טוביה במשך 6 שנים, תוך כדי לימודיה התיכוניים למדה צורפות בשנקר, סיימה לימודי מדריכי כושר ותזונאית קלינית בווינגייט.

כמדריכת ילדים ונוער, הייתה לה רגישות לילדים מופנמים ביישנים וחסרי ביטחון, נלחמה על ילד ולא ויתרה להם ושכנעה אותם להגיע אליה לפעילות החברתיות, מידת הרגישות החברתית של הדס לחלש הייתה עצומה.

הכל זה
בר הגשמה,
אל תוותרו
אנשים.

את שירותה הצבאי החלה בחיל הים ולאחר כ- 7 חודשים שלא מצאה את תרומתה לתפקיד, ושהשירות לא תואם את הציפיות שהציבה לעצמה ואת מיצוי היכולת שהאמינה בהם שהם מנהיגות ופיקוד, היא פעלה לבקש העברה.
הדס התעקשה לקבל העברה למג״ב כלוחמת, למרות קשיים שהוצבו בפניה כמו טירונות חוזרת וויתור על תקופת השירות בחיל הים, לא ויתרה וביקשה לממש את המטרות והשאיפות שלה, לשרת ולתרום בתפקיד משמעותי שיתרום לביטחון המדינה, אבל לא פחות תפקיד שיתרום לה ויבטא את היכולות שלה.
לאחר סיום טירונות לוחמים הוצבה בעוטף ירושלים.

הדס שירתה בפלוגת נ״ו ״חליף״ במשך שנתיים כלוחמת, משם יצאה לקורס מפקדים, הדריכה מחזור טירונים בבה״ד מג״ב, וחזרה לשרת כמפקדת צוות בעוטף ירושלים, בתקופה זו הדס הרגישה שהיא חלק משמעותי, במערך ההגנה על ביטחון המדינה, הדס הדגישה תמיד בפני החברים, המשפחה ואנשים שונים את החשיבות והמשמעות של לוחמות ולוחמי מג״ב בהגנה על ירושלים, לאחר מכן עברה לשרת בסיירת משמר הגבול 5.

״אם לא נגן
על ירושלים,
לא תהיה לנו
מדינה.״

במילותיה של הדס:
במרץ 15 עברתי לבה״ד מג״ב להדרכה של טירונים, חינכתי דור חדש של לוחמים, למדתי מהם רבות, ולימדתי אותם כל מה שלמדתי מאחרים במהלך שירותי, זוהי זכות אדירה. ואני מאחלת לכל מפקד לצאת להדרכה ולהנחיל ידע וערכים.

עבור הדס מג״ב, זה משפחה, זהו חיל שמבטא אחדות, אחוות לוחמים חברות של אמת ובעיקר  ובעיקר שיוויון.

הדס בחרה להמשיך לשירות קבע מתוך אמונה ושליחות, הייתה לה אהבה ענקית לחיים, לאנשים, תמיד עם חיוך מנצח, ורצון לעזור לזולת, הייתה מאוד שבטית, ומחוברת למסורת ישראל ולעם ישראל.

במילותיה של הדס:  תסמנו לכם את המטרה ותתחילו לצעוד לכיוונה, ותזכרו גם אם יש קשיים ומכשולים זה טבעי, זה חלק מהדרך ולפעמים זה, מה שעושה את הדרך למעניינת יותר.

״מה שהביא
אותי להתגייס
לחיל,
זוהי תחושת
השליחות,
המסירות,
הרצון לתרום
ולעשות מעבר