תערוכת לוחמת הדס מלכא היד
lohemet exhibition
לוגו מרכז הדס עברית

תערוכת לוחמת

לוחמת תערוכת מורשת הדס מלכא

הדס מלכא הי״ד, בתם של דוד וגאולה מלכא אחותם של תמיר, גיא, שקד, נטע וגפן יבלד״א, חירפה את נפשה על אדמת ירושלים אותה אהבה אהבת נפש, בעת שירותה הצבאי כלוחמת מג״ב בקבע. חייה נלקחו על ידי מחבל ארור בשער שכם, בתאריך ה־16.06.17 כ״ב בסיוון ה׳תשע״ז, והיא רק בת 23.

לוחמת הינה תערוכה שקמה ביוזמת הוריה למורשתה של הדס, על מנת להאיר קווים לדמותה ולהנחיל את מורשתה הממשיכה לחיות אחריה, הדס התאפיינה בחריצות ובעשייה  היוותה מודל לחיקוי והשראה בקרב כל הסובבים אותה. העוצמה, הפעלתנות, הרגישות, הנחישות והתעוזה היו חלק בלתי נפרד ממנה, כמו החיוך הרחב שלא מש משפתיה.

התערוכה מציגה שני צירי זמן: הראשון הוא הדרך שעברה הדס החל מגיוסה לצבא ועד נפילתה,  והשני מאז ועד היום. מקור הטקסט כולו בדף הפייסבוק של הדס. ציר הזמן הראשון מבוסס על טקסטים שהיא כתבה, וציר הזמן השני מבוסס על זיכרונות של חיילים בפיקודה והאנשים בהם היא נגעה, הן בשירותה הצבאי והן בחייה הפרטיים. אסופות ההספדים המוצגות מחולקות לפי חודשים, מיום נפילתה ועד עתה.

האור שהדס הפיצה במהלך חייה ממשיך להאיר גם לאחר לכתה, דרך האנשים הרבים בהם היא הספיקה לגעת אנו מקווים שמורשתה תמשיך לגעת באלו שלא זכו להכיר אותה, על  מנת שאורה לא יחדל מלהאיר.

אוצרות התערוכה ענבל מרילי ושרון ישראל

תערוכת לוחמת מורשת הדס - Lohemet exhibition

התערוכה הניידת ״לוחמת״ הדס מלכא הי״ד מוצגת במרכזי הערים השונות, כל מי שמבקר בתערוכה יכול לקחת איתו כצידה לדרך את אהבת הארץ, האמונה בצדקת הדרך, האמונה ביכולת האישית ומימוש המטרות של כל אחד ואחד, עיקרון ערך השוויון המגדרי כפי שבא לביטוי במג״ב, ערך החברות ואחוות הלוחמים, מנהיגות רגישה, קשובה ותומכת, וביטוי לראייה חברתית מפותחת. בתערוכה ״לוחמת״ ביקרו מעל ל- 350.000 מבקרים. 

התערוכה הייתה מוצגת ב- אשדוד, מוזיאון ידידי ישראל בירושלים, בית נחמיה בירושלים, ירוחם, באר טוביה, 
מכללה לאומית לשוטרים בבית שמש, מוזיאון מג״ב בעירון.
 
lohemet exhibition Hadas Malka legacy

"חינכתי דור
חדש
של לוחמים"
למדתי
מהם רבות,
ולימדתי אותם
כל מה שלמדתי
מאחרים, זוהי
זכות אדירה.